Opublikowane teksty
-
Epidemia zabiła 200 tys. Polaków. Dlaczego kina, teatry i szkoły działały w najlepsze?Od chwili odzyskania niepodległości w 1918 roku, przez trzy lata prześladowały Polskę epidemie zabójczych chorób zakaźnych. Największe śmiertelne żniwo zebrała grypa hiszpanka. Zmarło na nią około 200 tysięcy ludzi, a może nawet o 100...
-
Żałosny koniec ostatniego króla Rzeczypospolitej. W II RP pochowano go po kryjomuBył honorowanym wprawdzie, ale faktycznym więźniem politycznym w Rosji. Ostatnim aktem jego uległości i upokorzenia stała się abdykacja
-
Ostatni obrońcy Kresów. Legendarni żołnierze, którzy do końca walczyli o PolskęPozostali na swojej rodzinnej ziemi odciętej od Polski granicą jałtańską. Walczyli przeciw Sowietom, w obronie miejscowej ludności
-
Hejt, hejt DąbrowskiTwórca Legionów Polskich stał się celem oszczerczej kampanii rodzimych jakobinów.
-
Antybolszewiccy bracia. Zapomniani sojusznicy Polski w wojnie z LeninemPomoc oddziałów złożonych z Rosjan, Ukraińców, Kozaków i Białorusinów była cenna – każdy żołnierz się liczył – choć kłopotliwa.
-
Politrucy znad Oki. To oni indoktrynowali kościuszkowcówW 1. Dywizji rozpoczynali kariery, które pięknie rozkwitły w PRL, Minc, Zambrowski, Radkiewicz, Fejgin, Ochab, Zawadzki, Sokorski...
-
Wywiad AK i tajemnice rakiet VDzięki Polakom alianci uzyskali bezcenne informacje o tajnym niemieckim ośrodku i o jednej z „cudownych broni” III Rzeszy.
-
Grochów - przedmurze Warszawy. Jak 10 tys. Rosjan padło na przedpolach stolicyTo była jedna z najbardziej zaciętych bitew powstania listopadowego. Polacy obronili stolicę przed Moskalami.
-
Zapomniane piekło polskich dzieciMiała 18 lat. Stała z dzieckiem na drodze, gdy NKWD zabierało jej męża. Machnął na pożegnanie ręką. Nigdy go już nie zobaczyła.
-
Tajemnica mózgu Piłsudskiego. Czy udało się go uratować?Zgodnie z testamentem Marszałka, jego serce spoczęło w Wilnie. Chciał, by zostało pochowane w jego ukochanym mieście, wśród żołnierzy, z którymi zdobywał je w kwietniu 1919 roku, wraz z trumną matki, którą polecił przywieźć z Litwy....
-
Wojna o trumnę Piłsudskiego. Abp Sapieha swoim oporem rozwścieczył rząd II RPSiła charakteru wyniosła Adama Stefana Sapiehę do rzędu najwybitniejszych biskupów polskich XX w. Do historii przeszedł też jego konflikt z władzami II RP o trumnę Józefa Piłsudskiego.
-
Czarna legenda Radziwiłła. Jak Sienkiewicz skrzywdził magnataW „Potopie” został przedstawiony jako zdrajca. Radziwiłł działał jednak zgodnie z litewską racją stanu.
-
Tajemnica samobójstwa niedoszłego prezydenta II RP140 lat temu, 2 listopada 1879 roku, urodził się Walery Sławek, najbliższy współpracownik Józefa Piłsudskiego i jego przyjaciel. Sześćdziesiąt lat później, 2 kwietnia 1939 roku, w niezwykle tajemniczych okolicznościach popełnił...
-
Dwa rokosze. Dlaczego szlachta podniosła rękę na królaW XVII w. obywatele Rzeczypospolitej dwukrotnie wypowiedzieli królowi posłuszeństwo. Polała się krew.
-
Obrona dzieł Wita Stwosza i Matejki. Niemcy chcieli je dopaść za wszelką cenęWiosną 1939 r., po wypowiedzeniu przez Niemcy układu o niestosowaniu przemocy w stosunkach wzajemnych i mowie w Sejmie Józefa Becka, ministra spraw zagranicznych, stawało się jasne, że wybuch wojny jest coraz bardziej prawdopodobny....
-
Bar, Bóg i Ojczyzna. Zapomniane pierwsze powstanie narodoweKonfederaci barscy, oskarżani o dewocję i umiłowanie liberum veto, byli przede wszystkim fanatykami wolności.
-
Podole ze słońcem w herbie. Najbardziej egzotyczny zakątek II RPTegoroczne ponad 30-stopniowe upały nie zdziwiłyby przedwojennych mieszkańców ciepłego Podola. Był to najbardziej egzotyczny zakątek II RP, do którego ciągnęły tłumy wczasowiczów.
-
Te luksusowe olbrzymy były dumą II RP. Ich wojenne losy były zaskakująceW 1930 r. pomiędzy Europą i Ameryką pojawiły się nasze statki pasażerskie. Była to inicjatywa rządowa, w której nie chodziło tylko o biznes.
-
Zamach na Skałona. Zemsta trzech kobiet za wieszanie polskich patriotówZamachu na carskiego generała-gubernatora Skałona dokonały trzy młode kobiety z Organizacji Bojowej PPS.
-
Trucizna, sztylet, porwania. Mroczne sekrety PiastówAmbitni i wielcy, podstępni, szaleni, kłótliwi, bratobójczy. Tacy byli ludzie pierwszej polskiej dynastii.