Opublikowane teksty
-
Tragedia majora SosnowskiegoZ wybitnego oficera polskiego wywiadu jego przełożeni z Oddziału II zrobili bezpodstawnie zdrajcę, niemieckiego agenta.
-
Gry o tron. Między Rzecząpospolitą i TurcjąHospodarowie mołdawscy mogli uważać się za szczęściarzy, jeśli umierali we własnym łóżku, naturalną śmiercią.
-
Pamięć SybiruMuzeum Pamięci Sybiru, które otworzyło wystawę stałą 17 września tego roku, to kolejny ważny filar wspierający pamięć o naszej historii.
-
Potomkowie targowiczan. W Rosji i na emigracjiŻyli z piętnem hańby, która spadła na ich rody. Jakie były ich życiowe wybory?
-
Korony na karabiny. Lwów, ruch niepodległościowyLwowski biznesmen Hipolit Śliwiński finansował strzelców Piłsudskiego i pismo propagujące czyn zbrojny oraz niepodległość Polski.
-
"Rosja daleko więcej zawdzięcza swej polityce, niż swej armii". Grużewski przypomnianyRecenzja książki Marka Gałęzowskiego „Zapomniany znawca Rosji. Wokół działalności i poglądów Tadeusza Grużewskiego na monarchię rosyjską i sprawę polską” wydanej nakładem Oficyny Wydawniczej Uczelni Łazarskiego.
-
Izraelici z pochodzenia, Polacy z przekonania. Udział Żydów w walkach o niepodległość Polski...Byli powstańcami i legionistami, polskimi żołnierzami z własnego wyboru. Recenzja książki Marka Gałęzowskiego „Żydzi walczący o Polskę. Zapomniani obrońcy Rzeczypospolitej”.
-
Nie tylko modlitwa. Alfabet najstarszych zakonów w PolsceWśród działających w naszym kraju zakonów liczne mają wielowiekową tradycje, a niektóre klasztory działają nieprzerwanie od średniowiecza.
-
Madonna i mistyczki. Zapomniane oblicze WilnaSakralne Wilno to przede wszystkim Matka Boska Ostrobramska. A także św. Faustyna, która nad Wilią spędziła kilka lat; tu powstał obraz Jezusa Miłosiernego.
-
Niewolnicy z Armii KrajowejOd lata 1944 r. NKWD wyłapywało żołnierzy AK na Kresach Wschodnich i w tzw. Polsce Lubelskiej. Trafiali do obozów, by „odpracować” swoje „winy”.
-
Nie mogli inaczej żyć. Tragedia IV Zarządu WiNSiedemdziesiąt lat temu, 1 marca 1951 r., w więzieniu mokotowskim w Warszawie odbyła się egzekucja siedmiu członków IV Zarządu WiN
-
Wilkołaki i okultyzm - mity i pseudonauka nazistówSzalone teorie rasowe, okultyzm, neopoganizm i wilkołaki. Oto dziwaczny światopogląd narodowych socjalistów.
-
Dramat arcybiskupaZygmunt Szczęsny Feliński był patriotą, który sprzeciwiał się bezcelowemu przelewaniu krwi. Rozpętano przeciw niemu kampanię nienawiści
-
Przerabianie Polaków na LitwinówPrzez wszystkie lata międzywojenne Polacy na Litwie byli dyskryminowani i prześladowani.
-
Sadyk Pasza, czyli jak Michał Czajkowski poświęcił wszystko dla PolskiPrzeszedł na islam, by móc nadal służyć sprawie polskiej nad Bosforem. Wspomagała go Ludwika Śniadecka, towarzyszka życia.
-
Virtuti dla Warszawy. Dlaczego dziś stolica tak rzadko się tym szczyci?Niemcy nie zdołali zdobyć w boju stolicy Polski. O jej poddaniu się zdecydowało terrorystyczne bombardowanie wymierzone w ludność cywilną.
-
Z getta do „aryjskich” domów - słynni Żydzi uratowani przez PolakówPomocy Żydom towarzyszył lęk przed grożącą za to śmiercią. Nie zawsze go przezwyciężano. Dlatego Żydzi musieli często zmieniać ukrycie.
-
Polskie weto na konklaweKardynał Jan Puzyna zablokował możliwy wybór Mariano Rampolli na papieża. Kierował się interesem Kościoła i Polaków.
-
Odsiecz prosto z nieba. Jak lwy walczyli o KresyCichociemni walczyli na Kresach z dwoma wrogami: Niemcami i Sowietami. I trzecim – Ukraińską Powstańczą Armią, mordującą Polaków na Wołyniu.
-
Polska twierdza przeciw rzezi wołyńskiejPrzebraże przetrwało ataki UPA dzięki liczącej kilkuset ludzi samoobronie. Przekupili niemieckich i węgierskich żołnierzy, żeby zdobyć broń i amunicję. Za granaty płacili jabłkami. Uratowało się 10 tys. Polaków.