Opublikowane teksty
-
Wzloty oraz upadkiBywaliśmy potężnym państwem i mieliśmy wybitnych władców, ale też słabnącym, niepotrafiącym sprostać sąsiednim krajom.
-
Męczennicy KresówDuchowni, którzy zginęli z powodu nienawiści Niemców do wiary chrześcijańskiej i polskości.
-
Na skraju imperiumStwierdzał, że wystarczy przekroczyć dawną granicę Rzeczypospolitej, by „zauważyć przepaść historyczną i kulturalną”, która dzieli Kresy od Rosji.
-
Marszałek o prezydencieJózef Piłsudski namawiał Gabriela Narutowicza, by stanowczo odrzucił propozycję kandydowania na najwyższy urząd w państwie.
-
Śmierć prezydenta i proces zabójcyEligiusz Niewiadomski zabił z nienawiści. Nie do Gabriela Narutowicza, lecz do socjalistów i Żydów.
-
Niewypowiedziana wojnaLitwini sprzymierzyli się z bolszewicką Rosją, by odzyskać Wilno.
-
Mogiły na BiałorusiPolskie miejsca pamięci na Białorusi przedstawił Kazimierz Krajewski w książce „Ziemia nowogródzka i grodzieńska. Polskie cmentarze i groby wojenne oraz miejsca pamięci narodowej z walk o niepodległość XVIII–XX w”.
-
Ramię w ramię z PolakamiPolsko-ukraińskie braterstwo broni wykuwało się w wojnie z Rosją bolszewicką.
-
Odyseja Ukraińskiej Armii HalickiejUkraińska armia z Galicji biła się z Polakami, czerwonoarmistami, denikinowcami i własnymi rodakami.
-
Rosyjskie rządy we LwowieOkupacyjne władze i ukraińscy moskalofile deklarowali zjednoczenie „po wieczne czasy” Galicji Wschodniej.
-
Kościół w Mińsku i abp KondrusiewiczWcześniej Łukaszenka pogroził katolikom: „Uważajcie, doigracie się!”. Teraz spełnił swoją zapowiedź.
-
Polacy w ogniu rewolucjiPodczas wojny domowej w Rosji w latach 1918–1920 Polacy walczyli po obu stronach frontu.
-
Unia po GrunwaldzieFormalnie Litwa została wcielona do Polski, w praktyce zachowała odrębność, a związek dwóch państw przechodził burzliwe momenty.
-
Grób Łukaszenki i KalenkiewiczaAkcja niszczenia cmentarzy żołnierzy Armii Krajowej jest próbą wymazania w krajobrazie Białorusi znaków polskiej obecności i sprzeciwu wobec Rosji.
-
Sowieckie mordy na KresachArmia Czerwona, NKWD i komunistyczne bojówki mordowały we wrześniu 1939 r. polskich oficerów i żołnierzy, policjantów, ziemian, urzędników.
-
Od Krewa do GrunwalduUnia Polski i Litwy była w interesie obu państw, dla Litwy była jednak kwestią przetrwania.
-
Rosja i geopolitykaGdy Rosja zaczęła się w końcu pierwszej wojny światowej „pruć po szwach narodowościowych”, zgodnie ze spełnionym marzeniem i według określenia Józefa Piłsudskiego, Ukraińcy jasno powiedzieli, co myślą o wspólnym życiu z Rosjanami w...
-
Proroctwa o Polsce i wojnieW latach zaborów pojawiały się wizje, dające nadzieje na dziejowy przełom i odzyskanie niepodległości.
-
Zanim zawarto unięPaństwo litewskie powstało później niż polskie, jednak znacznie szybciej stało się prawdziwą potęgą.
-
Groby nad Niemnem i BugiemW analizie Ośrodka Studiów Wschodnich stwierdzono, że dewastacje polskich grobów i cmentarzy są skoordynowaną akcją władz centralnych w Mińsku i niewykluczone, że uzgodnione z Moskwą.